كانال آپارات
معرفی» انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد

تاریخچه تاسیس

انجمن حمایت از بیماران سرطانی مشهد ، اوایل دهه پنجاه ، در پی اقدام یکی از نیکوکاران خراسانی و همیاری گروهی از خیرین مشهدی شکل گرفت. در جریان تحولات اجتماعی کشور، بیمارستان و آسایشگاه این انجمن به تشکیلات درمانی دولت واگذار گردید. سپس جهت تداوم فعالیت های نیکو کارانه انجمن، آسایشگاهی برای رفاه حال بیماران سرطانی غیر بومی تاسیس گردید و پس از گذشت 25 سال ، این انجمن نیاز به یک مرکز درمانی پیشرفته و مجهز برای درمان سرطان در شهر مشهد را پاسخ گفت و اقدام به راه اندازی مرکز رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) نمود که امروزه یکی از پیشرفته ترین مراکز تخصصی تشخیص و درمان سرطان در کشور می باشد.
مرکز رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع)، یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین مراکز تشخیص و درمان سرطان در ایران می باشد که توسط انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد در سال 1385 شروع به کار نموده است.
این مرکز با توجه به اهداف انجمن، اقدام به تاسیس آسایشگاهی جهت نگهداری از بیماران سرطانی نیازمند نموده است تا برای بیمارانی که قادر به تامین هزینه های مالی جهت اقامت در کلان شهر مشهد نیستند، امکان اقامت رایگان فراهم آورد.
مرکز رادیوتراپی و انکولوژِی رضا (ع) با دارا بودن تجهیزات پیشرفته تصویر برداری در امر تشخیص سرطان و دستگاه های پیشرفته و مجهز به تکنولوژی روز دنیا در امر درمان سرطان ، حرف اول را در تشخیص و درمان سرطان در شرق کشور می زند.

شکل گیری انجمن حمایت از بیماران سرطانی مشهد و ساختار و فعالیت های آن

در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل بروز پاره ای تحولات اجتماعی، افزایش سریع جمعیت و شاید به سبب وجود برخی عوامل دیگر مراجعه بیماران سرطانی به مراکز درمانی شهرهای بزرگ، از جمله مشهد افزایشی چشمگیر یافت. در حالی که مراکز درمانی تخصصی دولتی به قدر کافی از رشد و توسعه برخوردار نگردیده و ابزار و وسایل پیشرفته که در درمان سرطان کارایی فراوان دارند، در آنها مستقر نشده بود. در نتیجه بیماران دردمند در مراجعه به بیمارستانها و مراکز درمانی موجود با محدودیتهای فراوان مواجه می شدند و غالبا از درمان موثر بی نصیب بودند.
درمان سرطان، علاوه بر هزینه سنگین، برنامه ریزی دقیق و زمان مناسبی را هم می طلبد که متأسفانه همه بیماران و خانواده هایشان قادر به تأمین آن نیستند. این ویژگی به خصوص در چند سال گذشته فشار سنگینی را متوجه بیماران سرطانی می کرد و موجب بروز بعضی صحنه های دلخراش می شد. از جمله بعضی بیماران که از شهرهای دور دست به مشهد می آمدند و برای استفاده از نوبت هایی که مراکز درمانی جهت عملیات درمانی از قبیل شیمی درمانی، رادیوتراپی و غیره برایشان تعیین می کردند، ناگزیر به اقامت در این شهر می شدند و آنان که دچار مضیقه مالی بودند، در معابر و میدانها یا در مسافرخانه های غیر بهداشتی اقامت و بیتوته می کردند و علاوه بر درد بیماری، رنج بی خانمانی را نیز متحمل می شدند.

اندیشه چاره ساز و عمل خیر

چنین وضعیتی عده ای از خیرین، از جمله آنان را که با مرکز درمانی رضا (ع) از پیش آشنایی و رابطه داشتند، به این اندیشه انداخت که برای یاری رسانی به بیماران سرطانی نیازمند، نهادی مردمی و مبتنی بر فرهنگ خیر را پدید آورند. بر این اساس هسته اولیه انجمن حمایت از بیماران سرطانی مشهد توسط تنی چند از خیرین نیک اندیش شکل گرفت و به همت آن بزرگواران چنان که در ماده 1 اساسنامه مندرج است، در تاریخ 20 آبان 1360 به طور غیر رسمی این مؤسسه خیریه پر برکت در مشهد پایه گذاری و ریاست آن به عهده مرحوم حاج سید رضا خیامی محول شد و در 19 آبان 1361 به طور رسمی به ثبت رسید.
شادروان حاج سید رضا خیامی تا پایان عمر همواره ریاست هیات امنا و هیات مدیره انجمن را عهده دار بود و در همه موارد با علاقه مندی و مسئولیت پذیری در جهت تحقق اهداف انجمن می کوشید.

بنا به گواهی اداره ثبت مشهد موسسین انجمن یازده نفر شامل آقایان :

1- حاج سید رضا خیامی
2- دکتر محمد رضا قوام نصیری
3- علی اکبر پریزاده
4- محمدرضا رضایی
5- حسن سمزقندی خراسانی
6- مجتبی طاهری
7- حجه الاسلام رضوی
8- سعید عباچی
9- محمد جواد محبین
10- محمد ضرابی نیا
11- حسین سقای رضوی بودند که اساسنامه انجمن را در تاریخ 19 آبان ماه سال 1361 به شماره 141 به ثبت رساندند.

 

به موجب مفاد اساسنامه یازده نفر نامبرده نخستین هیات امنای انجمن را تشکیل می دادند.

اولین هیات مدیره انجمن شامل آقایان زیر بوده است :
1- مرحوم حاج سید رضا خیامی
2- سید علی اکبر پریزاده
3- مرحوم عقیق چی
4- حسن سمزقندی
5- غلامرضا حاتمی
6- مجتبی طاهری
7- محمدرضا ضرابی نیا
8- محمدرضا رضایی
9- جلال حاجی زاده
10- حجه الاسلام رضوی
11- صادق آزادی

در این دوره آقای دکتر محمد رضا قوام نصیری مدیریت عامل انجمن را بر عهده داشته است.

 
 


...در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید