اخبار
برگزاری کارگاه IMRT در سرطان پروستات (1396/05/08)
تاريخ درج خبر :1396/05/08

به گزارش روابط عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، مرکز تخصصی رادیوتراپی انکولوژی رضا (ع) با همکاری مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد کارگاهی یک روزه در تاریخ پنج شنبه 5 مرداد ماه جاری تحت عنوان " IMRT در سرطان  پروستات؛ کانتورینگ، طراحی درمان، شیوه دزیمتری و درمان بیمار" در دو بخش عملی و نظری در مرکز برگزار نمود.

رادیوتراپی با شدت متغیر (IMRT) یک تکنیک پیشرفته رادیوتراپی است که امکان یکنواختی دوز به هدف را بیشتر کرده و با کاهش پرتودرمانی بافت های نرمال، عوارض مرتبط به درمان را کاهش می دهد. همچنین امکان افزایش دوز به تومور برای بهبود کنترل موضعی را فراهم می سازد.

باتوجه به حساسیت کانتورینگ تومور و ارگان های حیاتی در این روش درمان، گروه هدف این کارگاه متخصصین رادیوتراپی انکولوژی درنظر گرفته شد که امتیاز باز آموزی نیز به همراه داشت. سخنرانان درخصوص ترسیم دقیق بافت هدف و بافت های سالم در درمان پروستات مطالبی بیان کردند. همچنین پروتکل های مربوط به تصویربرداری، طراحی درمان و درمان پروستات به روش IMRT به پزشکان متخصص انکولوژی ارایه شد.  

در ادامه کارگاه و در بخش عملی کنترل دقت طرح درمان و دزیمتری میدان های درمانی برای حاضرین مطرح و سپس نحوه تصویربرداری سه بعدی روزانه در اتاق درمان توسط سی تی اسکن متحرک برای شرکت کنندگان تشریح شد.  

خاطر نشان می سازد دکتر رهام سالک متخصص راديوانكولوژي، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر مهدیه دیانی متخصص راديوانكولوژي و مدير آموزش وپژوهش مركز ، دکتر سعید نقیبی متخصص رادیولوژی و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین سارا عبداللهی کارشناس ارشد فیزیک پزشکی و مدیر تحقیق و توسعه پرتودرمانی مرکز سخنرانان این کارگاه بودند.

 

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا را کلیک کنید....در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید