اخبار
تاريخ درج خبر :1397/11/21
برگزاری کارگاه رایگان "وراثت و نقش آن در بروز سرطان" - ششمین کارگاه هفته سرطان (1397/11/21)

برگزاری کارگاه های رایگان ویژه هفته سرطان برای بیماران و خانواده آن ها

 

به گزارش روابط عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، در ششمین کارگاه از سلسله کارگاه های رایگان یک روزه در هفته سرطان که در مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع)، هم گام و هم راستا با اهداف سازمان جهانی کنترل سرطان (uicc) برگزار شد، دکتر فاطمه ورشویی انکولوژیست و مدیر مرکز کارگاهی با عنوان "وراثت و نقش آن در بروز سرطان" ارایه نمود.

بنابراین گزارش درابتدای این کارگاه درباره مفهوم سرطان و انواع تومورها توضیحاتی ارایه و سپس به نقش عوامل وراثتی (ژنتیکی) و محیطی در بروز سرطان اشاره نمود. وی افزود حدود 5 تا 10% تمام سرطان ها قابل توارث و فامیلی بوده به این معنی که جهش های مسبب سرطان در یک فرد به خویشاند دیگر نیز منتقل می شود.

وی اضافه کرد بسیاری از اشکال سرطان، میزان بروز بالاتری در بستگان بیماران نسبت به جمعیت عمومی دارند. در برخی سرطان ها، جهش هایی در یک ژن منفرد می‌تواند عامل دخیل غالب در ایجاد بیماری باشد.

در این ارتباط سرطان های شایع وابسته به سابقه فامیلی عبارتند از:

  • سرطان پستان
  • سرطان روده بزرگ
  • سرطان تخمدان
  • سرطان پروستات
  • سرطان های غدد درون ریز

در خصوص سرطان سینه ریسک ابتلا به این سرطان در افراد با مادر یا خواهر مبتلا، حدود 1/5 تا 3 برابر جعیت عادی است. با این حال سابقه خانوادگی یک فاکتور هتروژن (نامتجانس) است و به عوامل متعددی مثل نسبت خانوادگی، تعداد افراد فامیل مبتلا و سن مبتلایان بستگی دارد.

در ارتباط با سرطان روده بزرگ نیز وی خاطر نشان کرد افرادی که نزدیکانی مثل پدر و مادر و خواهر و برادرشان به این نوع از سرطان مبتلا شده‌اند، خصوصاً اگر زیر ۵۰ سال بوده باشد، باید خود را تحت نظر پزشک متخصص قرار دهند تا از احتمال انتقال وراثتی این سرطان آگاه شوند و پیشگیری نمایند. كولونوسكوپي برای اعضاي خانواده فرد مبتلا به این سرطان، جهت غربالگری باید در نظر قرار گیرد.

درخاتمه این کارگاه شرکت کنندگان پرسش های خود را مطرح نموده و مدیر مرکز به سوالات آنان پاسخ داد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید....در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید