اخبار
تاريخ درج خبر :1397/10/13
برگزاری نشست مشترک خبری مدیران دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن (1397/10/13)

نشست مشترک خبری قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد به هم راه نایب رییس و مدیر عامل انجمن و مدیران مرکز

 

به گزارش روابط عمومی انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، اصحاب رسانه و خبرنگاران امروز ضمن شرکت در یک نشست مطبوعاتی از قسمت های مختلف مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژي رضا (ع) بازدید کردند.

بنابراین گزارش دکتر غلامحسین خدایی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر دنکوب مدیر برنامه سرطان معاونت درمان دانشگاه، مهندس حمید مستشاری نایب رئیس هیات مدیره انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد، مهندس اصغر افراسیابی مدیر عامل انجمن، دکتر فاطمه ورشویی مدیر مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) و سارا عبدالهی مدیر تحقیق و توسعه رادیوتراپی انجمن ضمن شرکت در این نشست خبری، توضیحاتی پیرامون حوزه های مسئولیتی خود ارایه نمودند.

در ابتدای این نشست دکتر خدایی ضمن بیان آمار مختصری از شیوع سرطان در گستره استان و شهر مشهد، به فاکتور تغییر سبک زندگی به عنوان عامل مهم ابتلا به سرطان در جوامع امروزی اشاره نمود. لزوم ایجاد مراکز درمان این بیماری در سطح استان و شهر مشهد از دیگر محورهای صحبت وی بود.  

مهندس حمید مستشاری با ذکر تاریخچه تاسیس انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد و بیان ارزش ها و اهداف آن، به نحوه ورود انجمن به حوزه درمان با توجه به کاستی و کمبودهای درمان سرطان در سطح شهر مشهد، اشاره نمود. این نقاط ضعف انجمن را برآن داشت تا به این حوزه ورود و مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) را تاسیس نماید. مرکزی که به عنوان نقطه عطف انجمن از ورود به حوزه درمان علاوه بر گستره فعالیت انجمن در حوزه های حمایتی، حائز اهمیت است.  

در ادامه نشست مهندس اصغر افراسیابی با اشاره به عملکرد خوب و ارزنده مرکز طی بیش از یک دهه و ارایه خدمات کیفی تشخیصی و درمانی در حوزه سرطان، از فرایند جراحی به عنوان حلقه مفقوده در درمان این بیماری نام برد و لزوم ورود انجمن را به حیطه جراحی مورد تاکید قرارداد. هدفی که با آغاز عملیات ساخت پروژه بیمارستان انکولوژی ناظران جامه تحقق یافته است. پروژه ای که در حال حاضر با قریب به 70% پیشرفت فیزیکی مراحل ساخت و تجهیز خود را به همت خیرین و نیک اندیشان مطابق جدول زمانی، طی می نماید.

وی با اشاره به طراحی اتاق های عمل بیمارستان برای انجام توام رادیوتراپی و جراحی، از طراحی و ساخت این بیمارستان مطابق آخرین استانداردهای روز در حوزه پزشکی نام برد.   

دکتر فاطمه ورشویی در این جلسه به معرفی بخش های مختلف درمانی و تشخیصی مرکز پرداخت. وی تاکید نمود تعرفه های خدمات درمانی شامل ویزیت پزشک متخصص، شیمی درمانی و پرتودرمانی بیماران مبتلا به سرطان در مرکز،  بصورت دولتی و تعرفه خدمات تشخیصی طبق نرخ خیریه محاسبه می شود.

وی در ادامه با اشاره به پیشرفت های مرکز در زمینه پرتودرمانی و افزايش سطح كيفي خدمات خود، آموزش و پژوهش را در صدر برنامه هاي مرکز عنوان نمود. وجود واحد آموزش بیمار در مرکز، برنامه های فراگیر ترویجی در زمینه پیشگیری از سرطان در سطح جامعه و نیز ورود به حوزه های تحقیقاتی و پژوهشی از جمله فعالیت های مرکز در این حوزه است.     

سارا عبدالهی در مورد تکنیک های نوین درمان سرطان در مرکز مطابق آخرین یافته های روز جهان و نیز ضرورت انجام این اقدامات درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان، توضیحات لازم را بیان نمود. وی توضیحات لازم را در مورد  تکنیک پرتو درمانی با شدت متغیر (IMRT) و براکی تراپی که در حال حاضر در مرکز درحال انجام است و همچنین تکنیک پایش حرکات تنفسی بیمار که برای اولین بار در کشور مراحل نهایی راه اندازی و بهره برداری را طی می کند، ارایه کرد.

دکتر دنکوب با بیان آمار بروز انواع سرطان در کشور و استان خراسان رضوی، به سرطان پستان به عنوان شایع ترین سرطان در زنان و سرطان معده به عنوان شایع ترین سرطان در مردان اشاره کرد و آمار مبتلایان استان را به نسبت کشوری بیان کرد. وی همچنین محور های خدمات و امکانات دانشگاه در حوزه درمان و پیشگیری از سرطان را در سطح استان ذکر نمود.

در خاتمه مدعوین از بخش های شیمی درمانی، پرتو درمانی، براکی تراپی و سی تی اسکن مرکز بازدید نموده توضیحات لازم توسط مدیر مرکز و مدیر تحقیق و توسعه رادیوتراپی مرکز ارایه شد.

برای مشاهده تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید....در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید