صفحه اصلی» آسایشگاه مرکز درمانی رضا(ع)
آسایشگاه
 
 راه اندازی آسایشگاه بیماران سرطانی یک اقدام بی سابقه در کشور
انجمن در سال 1361 به منظور تحقق وظایفی که بر عهده گرفته بود، ساختمانی را در خیابان چمران 8 از بنیاد مستضعفان به مدت یک سال اجاره کرد و با تدارک وسایل و امکانات لازم، دست به کاری بی سابقه زد و آن را به صورت آسایشگاه بیماران سرطانی، با گنجایش 50 نفر، تجهیز و آماده نمود. به منظور اداره ی آسایشگاه از آقای جلال حاجی زاده دبیر بازنشسته دعوت به عمل آمد و اداره ی آسایشگاه، به عنوان مدیر داخلی به عهده ی وی محول شد.
در آن هنگام انجمن نمایندگانی را به بیمارستان های امید، قائم و امام رضا که معمولا بیماران سرطانی روستایی و شهرستانی به آنها مراجعه می کردند، معرفی کرد تا نسبت به شناسایی و انتقال بیماران نیازمند به آسایشگاه اقدام کنند. بدین ترتیب بیماران غیر بومی نیازمند به طور کاملا رایگان در آسایشگاه پذیرفته می شدند و در طول دوره ی درمان، امکانات استراحت، تغذیه و رفت و آمد آنان به بیمارستان و مراکز درمانی فراهم و تامین می شد.

جلب مساعدت مسئولان بلند پایه و واگذاری قطعی ساختمان آسایشگاه
پس از انقضای اجاره ی یک ساله، بنیاد مستضعفان به عنوان موجر، چالشهایی را آغاز کرد، اما با آگاهی از نحوه ی بهره برداری از ساختمان، قرارداد اجاره را با شصت درصد تخفیف به مدت یک سال دیگر تمدید کرد. لیکن لازم بود برای تداوم فعالیت آسایشگاه چاره ای اندیشیده می شد.
از این رو نامه ای به حضرت آیت الله العظمی خامنه ای که در آن هنگام مقام ریاست جمهوری را به عهده داشتنند، نوشته و برای واگذاری قطعی ساختمان از ایشان استمداد شد. معظم له نامه را به تولیت محترم آستان قدس ارجاع کردند و ایشان نیز پس از بررسی نوشتند: بسیار بجا و اولی است که واگذار شود. متاقبا به دستور ریاست محترم جمهوری وقت، ساختمان مورد نظر، بلاعوض به انجمن واگذار شد.
این ساختمان حدود بیست و پنج سال مورد بهره برداری قرار گرفت و آثارفرسودگی در آن هویدا گردید. به همین جهت گردانندگان انجمن به فکر ایجاد بدیلی مناسب در مکانی آرام و دور از آلودگیهای مرکز شهر، افتادند و قطعه زمینی را در قاسم آباد برای احداث آسایشگاه جدید فراهم آوردند که زمینه ای شد برای احداث مرکز درمانی رضا (ع) .

تبدیل به احسن ساختمان آسایشگاه
در بهار 1387، فاز اول ساختمان آسایشگاه و مرکز درمانی رضا کامل شد و مکان لازم برای استقرار آسایشگاه در دو طبقه فوقانی ساختمان نو بنیاد فراهم آمد. لذا بیماران به محل جدید انتقال داده شدند و ساختمان قدیمی واقع در خیابان چمران 8 پلاک 3 تخلیه شد.
ارکان انجمن نیز با توجه به مفاد اساسنامه، طرح تبدیل به احسن ساختمان فرسوده را تصویب کردند و مقرر داشتند که پس از تخریب، در محل آن در یک مرکز اقامتی و پذیرایی احداث شود تا عواید آن به صورت پشتوانه ی انجمن در آید و در چهار چوپ اهداف انجمن به مصرف حمایت از بیماران سرطانی برسد.
در این راستا خیر بلند همت، آقای حاج ذبیح الله دانشور، عضو فعال هیئت امنا و هیئت مدیره ی انجمن، اجرای مصوبه فوق را بر عهده گرفت و پذیرفت که در محل آسایشگاه پیشین یک هتل آپارتمان با سالنهای پذیرایی، به هزینه ی خود احداث و در آمد حاصله از آن مکان را وقف هزینه درمانی سرطانی در مرکز درمانی رضا (ع) بنماید.
 

 

 

 ...در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید