كانال آپارات
بخش ها» آزمایشگاه تحقیقاتی ژنتیک

آزمایشگاه تحقیقاتی ژنتیک

سرطان انتهای روده بزرگ(کولورکتال) شایع ترین سرطان دستگاه گوارش است و هنگامی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی در دیواره کولورکتال یا مقعد رشد کنند. این سرطان سومین سرطان در دنیا می باشد و بخش قابل توجهی از مبتلایان به سرطان کولورکتال در سنین کمتر از 50 سالگی قرار دارند. تحقیقات نشان می دهند که میزان شیوع سرطان کولورکتال در ایران به عنوان یک مشکل سلامت عمومی به طور فزاینده ای در حال افزایش می باشد.
این افزایش میزان شیوع ارتباط مستقیمی با سبک زندگی و نوع رژیم غذایی مردم داشته و از طرفی میزان مرگ و میر نیز به دلیل عدم تشخیص به موقع بیماری در حال افزایش می باشد. بر اساس مطالعات انجام شده مرحله بیماری، درجه تمایز یافتگی تومور و نوع درمان از جمله عوامل موثر در میزان بقا و طول عمر این بیماران است. همچنین وسعت تهاجم تومور به دیواره روده، متاستاز به گره های لنفاوی مجاور و متاستاز تومور به سایر ارگانها به عنوان متغیرهایی شناخته شده ای هستند که بقاء بیماران را تحت تاثیر قرار می دهند. هنگامی که سرطان کولورکتال در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن امکان پذیر می باشد. اما معمولا این بیماری در مراحل اولیه هیچ گونه علامت تشخیصی ندارد. بنابراین تشخیص سرطان کولورکتال در مراحل اولیه و پیش آگهی آن امری بسیار مهم و حیاتی در جلوگیری از پیشرفت بیماری و همچنین درمان آن محسوب می گردد.
 با وجود پیشرفت تکنولوژی در زمینه شناسایی سرطان ها، تشخیص سرطان کولورکتال بسیار مشکل می باشد. از جمله روش های تشخیصی جهت غربالگری این سرطان عبارتند از معاینه راست روده، کولونوسکوپی و ارزیابی مارکرهای بیوشیمیایی خون از جمله CEA (هر چند روش دقیقی نبوده و گاهی بیمار فاقد هر گونه مارکری می باشد) که هر کدام از این روش ها محدودیت هایی در تشخیص پیش از موعد سرطان را داشته و از طرفی با توجه به عدم پذیرش روش های تهاجمی در بیماران، موجب کاهش احتمال تشخیص در مراحل اولیه بیماری و در نهایت افزایش مرگ و میر خواهد شد. تشخیص و غربالگری سرطان کولورکتال با روش های پیشرفته مولکولی، بسیار دقیق و قابل اعتماد بوده و از طرفی می توان این بیماری مهلک را در مراحل ابتدایی آن تشخیص داد تا بهترین راهکارهای درمانی برای فرد مبتلا اتخاذ گردد.
علاوه بر این هزینه های درمانی نیز با بکارگیری از این روش، کاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود. در این طرح تولیدی"شرکت امید نو" با یاری خداوند و با اتکا بر دانش ژنتیک و اپی ژنتیک و نیز روش های مولکولی پیشرفته، قصد دارد تا با تولید کیت تشخیص مولکولی سرطان کولورکتال گامی مهم و موثر در شناسایی افراد مشکوک به این بیماری برداشته تا شاهد کاهش میزان مرگ ومیر ناشی از این بیماری و افزایش میزان طول عمر افراد مبتلا در کشورمان باشیم. شایان ذکر است که در حال حاضر در برخی از کشورهای توسعه یافته جهان، کیت تشخیص مولکولی سرطان کولورکتال وجود داشته، اما بدلیل تفاوت در سبک زندگی و همچنین نوع رژیم غذایی این کشورها با ایران، انتظار می رود که تغییرات اپی ژنتیکی ژن های مرتبط با این بیماری نیز متفاوت باشد.
بنابراین ضروری است که این تغییرات اپی ژنتیکی در جمعیت کشورمان شناسایی و بر اساس آن تشخیص سرطان کولورکتال انجام شود. در این راستا پس از بررسی پایگاه های اطلاعات معتبر ژن ها وجستجوی تغییرات ژنی دخیل در سرطان کولورکتال، چگونگی این تغییرات و همچنین نقش آنها در بروز سرطان کولورکتال مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرد. آزمایش ژنتیکی که بر روی ماده وراثتی موجود در نمونه مدفوع بیماران انجام می شود دارای حساسیت بالایی بوده و به کمک این آزمایش می‌توان سرطان کولورکتال را در مراحل اولیه شناسایی نمود. از ویژگی های دیگر این کیت غربالگری، شناسایی سرطان کولورکتال از روی نمونه افراد مشکوک می باشد که بر خلاف سایر روش های مولکولی که می بایست نمونه برداری از بافت توموری شده و دسترسی به بافت به سهولت نمونه گیری از مدفوع نمی‌باشد. اما مهم ترین ویژگی محصولات این شرکت، نوآوری در زمینه تشخیص زود هنگام سرطان کولورکتال بدون استفاده از روش های تهاجمی و همچنین منحصر به فرد بودن آن برای جمعیت ایرانی می باشد(بومی سازی) و از طرفی این محصول تولیدی برای اولین بار است که در ایران عرضه می شود.


...در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید